معرفی (پری خانه ی تاریک) در سایت مرور

 

حمیدرضا اکبری شروه

سایت مرور

(پری خانه ی تاریک) مجموعه ای با واژگانی سیال ، از ذهن شاعری جنوبی برخاسته که پریشان جلوه می کند. با پارادوکس هایی شاعرانه که ذهن را در رو نگاه میدارد ، به حدی که خواننده با خوانش شعرها دوست دارد ، دو باره به امر خوانشبپردازد؛ البته این رو نگه داشتن نه از جهت معنایی بلکه به سبب رسیدن به نوعیتاویل می باشد که از دوبار خواندن به آن می رسیم.

تو آبی

اما خیلی خشک

که نمی چکد از لبت

بوسه ی کوچکی

در جهان بزرگ

(از شعر عاج مورچه )

بانوی شاعر در استراتژی چیدمان ذهنی خود نیز از کلمات، تعریفیروانکاوانه دارد و از این رو به واسازی واژگان می پردازد و به قولی معنا تولید میکند واز این یگانگی متن به در می آید و به نوعی بینامتنی دچار می شود.

که از تلویزیون تو

صحنه های عجیبی پخش می شود

صحنه ی برف شدنم

در بندر عباس کره ی ماه

بعداً فهمیدم که مرغ نبود

مارمولک تپل شکم گرفته بود

روی این دیسبرنجی که اصلاً

برنجی در آن نبود

(از شعرپری خانه ی تاریک)

با گذشت از طرح مسائل گفته شده شاعر جاذبه ای بین کلمات بوجود می آوردکه هم نشینی خطی را در پی دارد تا آنجا که خواننده پس از قرار گرفتن در مسیر خطیشعر ها به دو محور جانشینی و هم نشینی در زبان می رسد. در محور هم نشینی مناسبات واژگان در ارتباط با یکدیگر سنجیده می شوند، یعنی نقش ویژه ای که هر واژه درهم نشینی با واژه دیگر می یابد تا پیام را به گیرنده برساند. هرچند که ما شاهد اینموضوع خواهیم بود که رابطه ای بین جوهره معنایی متنو لایه های زیرین زبان، ساخترا فهم پذیرتر و شعر را به سویه ای کامل کشانده است. البته بقول فوکو یک متن میتواند لایه های معنایی متعددی داشته باشد.

لق شده گردنم

سوخته سیب دره لبام

بوسه ات

جهنم مذابی به حلقمریخت

تلخی تو ....

(از شعر مار نویسنده)

موضوع دیگر بعد روایتی شعر ها می باشد که روایتی موازی در تمام سطرهامشهود است و سیالیت خود را حفظکرده و این به مقوله فرم دهی و مدرن نگاه داشتن مجموعه کمک شایانی می کند.

با نیروی جاذبه جنسی زمین

کره خر خاکی کوچولو

که رو در رو اثر اگرمی داشت

خیلی به حالم موثر بود

من جسم رو بروی تو می شدم

معلوم نیست پیامبر خصوصی گرفته ای

یاداری از تاری می زنی

 که فردا صدا می دهد

(از شعر تداعی آزادی)

و آخرین موضوع می تواند ساختار شکنی متن در این مجموعه باشد . دریداساختار شکنی را به منزله شیوه ای برای آشکار ساختن تعبیر های چند گانه از متون رامطرح می نماید و اظهار می کند :متن به طور طبیعی دارای ابهام می باشد ، بدیسانرسیدن به معنایی نهایی وکامل آن امری غیر ممکن است ؛ وی ادامه می دهد که زبان یامتون باز تاب و انعکاس طبیعی جهان نیست ، بلکه متن را شکل  دهنده و سازنده تعبیر هااز جهان می داند و اعتقاد دارد متون این امکان را ایجاب می کند که ما وا قعیت رابفهمیم به نظر دریدا ؛ انسان به نقطه پایانی تعبیر یک متن نمی رسد ، برای او هر متننشانگر تنوع و تفاوت های معنایی است و چیزی ثابت نیست.

به این لب نرسید

که کوتاه شده ام

دستم به دکمه ی اول تو نمی رسد

که جهان را دوباره از آنجا

باز کنم.

 

/ 26 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد شریف

سلام خسته نباشید با دو کار"هر چند بسیار ضعیف"منتظر نقدهای سازنده شما دوست عزیزم می مانم برای بهتر شدنم به راهنمایی های شما نیازمندم ممنون منتظرم….

[زبان]

مجید

سلام جلسه اول کلاس مجازي شروع شد فايل جلسه اول را از وبلاگ زير دانلود کنيد نظرات خود را براي ما بفرستيد www.kelase-majazi.samenblog.com

سعید حاجی زادگان

سلام شنیدم کتاب جدیدتون رو چاپ کردید، بسیار خوشحال شدم. همیشه ارزوی موفقیت و سر بلندی براتون می کنم. کوک کن ساعتِ خویش ! اعتباری به خروسِ سحری

سلام و دورود معرفی کتابتون عالی بود خوشحال میشم به منم سری بزنید

علیرضا نوری

استفاده کردیم تبریک به شما و خسته نباشید حمیدرضا اکبری شروه [گل]

بهداد

سلام لذت بردم.ممنون

جمال ناصر

تا سلام و سطربه سطر خواندمت وآن اتفاق افتاد نام تمتم بانوان سرزمين من هم هاني است و من آنجايم